Resultater

Ærespræmieliste

Plac. Udstiller Race Variant Point Type
1 Poul Erik Søndergaard Rex castor 287,0 Gruppe han
2 Kristian Mose Kristensen Rex hvid, rødøjet 381,5 Kollektion 2,2
3 Jørgen Knudsen Hermelin zobel, blå 381,0 Kollektion 3,1
4 Lissy Søndergaard Stor Sølv sort 286,0 Gruppe hun
5 Svend Møller Hvid Land hvid, rødøjet 380,5 Kollektion 1,3
6 Niels Hansen Alaska sort 380,5 Kollektion 2,2
7 Torben F. Christensen Tan sort 285,5 Stamme
8 Kaj Thaysen Angora hvid, rødøjet 285,5 Stamme
9 Karl Sørensen Hermelin hvid, rødøjet 285,5 Gruppe hun
10 Bent Ernstsen Hermelin hvid, rødøjet 285,5 Gruppe hun
11 Ellen Christiansen Fuchs hvid, rødøjet 285,5 Gruppe han
12 Bent Jensen Zobel brun 285,5 Gruppe han
13 Kenn Toftegaard Belgisk Hare vildtrød 285,5 Gruppe han
14 Jørn T. Schmidt Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 380,0 Kollektion 2,2
15 Jørn T. Schmidt Alaska sort 380,0 Kollektion 3,1
16 Bastian Bech Sallander sallander 379,5 Kollektion 1,3
17 Mikkel Ulrick Andersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379,5 Kollektion 1,3
18 Egon Simonsen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 379,5 Kollektion 2,2
19 Knud M. Jensen Bourgogne gulrød 379,5 Kollektion 2,2
20 Mattias Gustavsson Wiener hvid, blåøjet 379,5 Kollektion 3,1
21 Nikolai Høyer Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 379,5 Kollektion 3,1
22 Erik Jensen Thyringer madagascar 285,0 Stamme
23 Bent Jensen Zobel blå 285,0 Gruppe han
24 Christian Kristensen Hermelin hvid, rødøjet 379,0 Kollektion 1,3
25 Aage Pedersen Lille Sølv blå 379,0 Kollektion 1,3
26 Bodil & Anton Dam Hermelin zobel, blå 379,0 Kollektion 1,3
27 Bent Schou Jensen Angora hvid, rødøjet 379,0 Kollektion 1,3
28 Anna Lise Sørensen Isabella isabella 379,0 Kollektion 2,2
29 Kim Kjøller Lille Sølv vildtgul 379,0 Kollektion 2,2
30 Erik Andersen Lille Sølv vildtgul 379,0 Kollektion 2,2
31 Poul Beith Jensen Tan sort 379,0 Kollektion 2,2
32 Bjarne Nielsen Fransk Vædder chinchilla 379,0 Kollektion 3,1
33 Lars K. Hansen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0 Kollektion 3,1
34 Egon Severinsen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 284,5 Stamme
35 Henrik Andersen Belgisk Hare vildtrød 284,5 Stamme
36 Helge Jensen Lille Chinchilla chinchilla 284,5 Gruppe hun
37 Egon Simonsen Hermelin hvid, rødøjet 284,5 Gruppe hun
38 Jens Peter Mogensen Belgisk Hare vildtrød 284,5 Gruppe hun
39 Carsten Philipsen Hvid Land hvid, rødøjet 284,5 Gruppe han
40 Kim Kjøller Lille Sølv sort 284,5 Gruppe han
41 Klaus T. Nielsen Dværgschecke sort 378,5 Kollektion 1,3
42 Gunner Sørensen Californian sort 378,5 Kollektion 1,3
43 René Jensen Alaska sort 378,5 Kollektion 1,3
44 Hans C. Andersen New Zealand Red ræverød 378,5 Kollektion 1,3
45 Jens Jensen Hermelin hvid, rødøjet 378,5 Kollektion 2,2
46 Bent Jørgensen Hermelin white, sort 378,5 Kollektion 2,2
47 Søren Ask Moesgaard Lille Chinchilla chinchilla 378,5 Kollektion 3,1
48 Lars Andersen Alaska sort 378,5 Kollektion 3,1
49 Per Søndergård Tan sort 378,5 Kollektion 3,1
50 Anette Jensen Hollænder sort 284,0 Stamme
51 Ole Jakobsen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0 Stamme
52 Jørgen Andersen Blå Wiener blå 284,0 Stamme
53 Svend Erik Nielsen Satin elfenben 284,0 Stamme
54 Søren Ask Moesgaard Lille Sølv sort 284,0 Stamme
55 Louise Møller Hermelin hvid, blåøjet 284,0 Stamme
56 Gitte Holst-Kruse Dværg Vædder japaner, sort/hvid 284,0 Stamme
57 Malene Nielsen Satin isabella 284,0 Stamme
58 Jørgen Jensen Hvid Land hvid, rødøjet 284,0 Gruppe hun
59 Poul Beith Jensen Lille Chinchilla chinchilla 284,0 Gruppe hun
60 Preben S. Jakobsen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0 Gruppe hun
61 Erik Jensen Bourgogne gulrød 284,0 Gruppe hun
62 Egon Severinsen Lille Havana brun 284,0 Gruppe hun
63 Jytte Knudsen Hermelin lutino 284,0 Gruppe hun
64 Bent Ole Rasmussen Lille Sølv sort 284,0 Gruppe han
65 Jens Jørgen Nørgaard Rhinsk Schecke sort/rødgul 284,0 Gruppe han
66 Lindy Jensen Tan sort 284,0 Gruppe han
67 Doris Jensen Lille Egern gråblå 284,0 Gruppe han
68 Osvald Hedberg Rex castor 378,0 Kollektion 1,3
69 Jan Pedersen Rex chinchilla 378,0 Kollektion 2,2
70 Egon Karstens Engelsk Schecke sort 378,0 Kollektion 2,2
71 Poul Erik Kristensen Hermelin hotot, sort 378,0 Kollektion 2,2
72 Thorben Vernersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 378,0 Kollektion 2,2
73 Bastian Bech Lux rødbrun/gråblå 378,0 Kollektion 2,2
74 Jytte Christensen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 378,0 Kollektion 2,2
75 Peder Emil Hansen Blå Wiener blå 378,0 Kollektion 3,1
76 Kim Kjøller Schwarzgrannen schwarzgrannen 378,0 Kollektion 3,1
77 Mogens Hollensen Tan sort 378,0 Kollektion 3,1
78 Svend Pedersen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 378,0 Kollektion 3,1
79 Eva Sørensen Dværg Vædder chinchilla 377,5 Kollektion 1,3
80 Jørgen Larsen Hollænder japaner, sort/gulrød 377,5 Kollektion 1,3
81 Jørgen Egelund Dværg Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 377,5 Kollektion 2,2
82 Hella Pedersen Thyringer madagascar 377,5 Kollektion 2,2
83 Anne Lise Jensen Dværg Vædder madagascar 377,5 Kollektion 2,2
84 Affe Hedlund Alaska sort 377,5 Kollektion 2,2
85 Erik Jensen Isabella isabella 377,5 Kollektion 2,2
86 Jørn Thomsen Sachsengold rødorange 377,5 Kollektion 2,2
87 Nicklas Aase Tysk Kæmpeschecke sort 377,5 Kollektion 2,2
88 Henning Nielson Tan sort 377,5 Kollektion 2,2
89 Gitte Petersen Løvehoved hvid, blåøjet 377,5 Kollektion 2,2
90 Lars Sørensen Wiener hvid, blåøjet 377,5 Kollektion 3,1
91 Benny Garly Lille Chinchilla chinchilla 377,5 Kollektion 3,1
92 Jens Åge Jensen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 Kollektion 3,1
93 Jens Kjøller Engelsk Schecke sort 283,5 Stamme
94 Ejvind A Sørensen Lille Havana brun 283,5 Stamme
95 Bent Jensen Dværg Vædder zobel, brun 283,5 Gruppe han
96 Henning Hansen Dværg Vædder madagascar 283,5 Gruppe han
97 Jørgen Egelund Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 Gruppe han
98 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla chinchilla 377,0 Kollektion 1,3
99 Kresten Holst Perle Egern vildtblå 377,0 Kollektion 1,3
100 Jan Pedersen Rex castor 377,0 Kollektion 2,2
101 Søren Jørgensen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0 Kollektion 2,2
102 Søren Jørgensen Thyringer madagascar 377,0 Kollektion 2,2
103 Thomas Hougaard Jensen Hermelin sort 377,0 Kollektion 2,2
104 Louise Rosa Hansen Hermelin zobel, blå 283,0 Stamme
105 Niels Karl Hemme Lille Sølv vildtgul 283,0 Stamme
106 Henning Hansen Isabella isabella 283,0 Gruppe hun
107 Leon Hansen Dværg Vædder madagascar 283,0 Gruppe han
108 Mikkel Midtiby Dværg Vædder madagascar 283,0 Gruppe han
109 Inge Andersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5 Enkeltdyr
110 Erling Steffensen Satin elfenben 376,5 Kollektion 1,3
111 Esben Midtiby Wiener vildtgrå 376,5 Kollektion 1,3
112 John Jensen Tan sort 376,5 Kollektion 1,3
113 Jesper Tranberg Hermelin hvid, rødøjet 376,5 Kollektion 2,2
114 Erik Piihl Hollænder sort 376,5 Kollektion 2,2
115 Nikolai Høyer Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5 Kollektion 2,2
116 Frode Klevang Hermelin hvid, rødøjet 376,5 Kollektion 2,2
117 Benny Garly Japaner sort/rødgul 376,5 Kollektion 3,1
118 Morten Jepsen Andersen Lille Havana brun 376,5 Kollektion 3,1
119 Bent Jensen Lille Havana brun 376,5 Kollektion 3,1
120 Graham Allan Rex hvid, rødøjet 282,5 Stamme
121 Bjarne Nielsen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5 Stamme
122 Graham Allan Lille Rex otter, sort 282,5 Stamme
123 Lene Frandsen Dværg Vædder japaner, sort/hvid 282,5 Stamme
124 Charlotte Kjøller Dværg Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 282,5 Stamme
125 Michael Christensen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5 Stamme
126 Niels J. Møller Dværg Vædder japaner, sort/gulrød 282,5 Stamme
127 Torben F. Christensen Zobel brun 282,5 Stamme
128 Carsten Laursen Lille Sølv blå 282,5 Stamme
129 Michael Ostermann Marburger Egern gråblå 282,5 Stamme
130 Kristian Dalsgaard Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5 Gruppe hun
131 Anne Lähdesmäki Perle Egern vildtblå 282,5 Gruppe han
132 Lars Sørensen Rex orange 282,5 Gruppe han
133 Bent Jørgensen Hermelin white, blå 282,5 Gruppe han
134 Susanna Kristensen Rhinsk Schecke sort/rødgul 282,5 Gruppe han
135 Inger-Lise Kjøller Lille Havana brun 282,5 Gruppe han
136 Bent Knudsen Dværghare zobel, brun 376,0 Kollektion 2,2
137 Kurt Jensen Lille Tysk Schecke brun 376,0 Kollektion 3,1
138 Find O. Hansen Lille Sølv vildtgul 376,0 Kollektion 3,1
139 Thomas Søegaard Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0 Stamme
140 Frode Klevang Hermelin tan, sort 282,0 Stamme
141 Anni B. Jensen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0 Stamme
142 Pia Louise Ring Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0 Stamme
143 Ivan Rasmussen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0 Stamme
144 Lena Andersen Løvehoved hvid, rødøjet 282,0 Stamme
145 Michael Agerskov Hollænder brun 282,0 Gruppe hun
146 Børge Toft Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0 Gruppe hun
147 Jette Garly Russer sort 282,0 Gruppe hun
148 Preben Toftemark Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0 Gruppe han
149 Helle Svendsen Fransk Vædder hvid, blåøjet 282,0 Gruppe han
150 Jette Søndergård Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0 Gruppe han
151 Maria Gullestrup Lille Rex castor 282,0 Gruppe han
152 Kaj Kristensen Satin rødbrun/gråblå 282,0 Gruppe han
153 Aksel Nissen Hollænder madagascar 282,0 Gruppe han
154 Poul Erik Søndergaard Rex dalmatiner, sort 95,0 Enkeltdyr
155 Jørgen Larsen Hollænder japaner, blå/gulrød 95,0 Enkeltdyr
156 Ivan Rasmussen Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 95,0 Enkeltdyr
157 Bodil & Anton Dam Hermelin sort 95,0 Enkeltdyr
158 Mattias Gustavsson Wiener sort 95,0 Enkeltdyr
159 Henning Lund Jørgensen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 95,0 Enkeltdyr

 

Pokalliste

Pokal Navn Race Variant Køn Point
DK´s vandrepokal Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 3,0 287,0
Hermelinklubbens bedste 1,1 Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 1,1 191,0
John Guldholms Mindepokal Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 3,0 287,0
Danmarks bedste enkeltdyr Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 1,0 96,0
Norgespokalen Jørgen Larsen, Horsens Hollænder japaner, blå/gulrød 1,0 95,0
DK´s ungdomspokal Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 1,0 95,0
Gerard de Graffs Mindepokal Michell Pedersen, Nørre Alslev Satin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 94,0
Amagerlands ungdomspokal Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,3 285,0
Søren Jørgensens pokal Louise Rosa Hansen, Otterup Hermelin zobel, blå 1,1 189,0
Danske Angora-avleres fællessalg Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 0,3 285,0
Racepokal, Belgisk Kæmpe Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 0,3 284,0
Racepokal, Tysk Kæmpeschecke Nicklas Aase, Horsens Tysk Kæmpeschecke sort 2,2 377,5
Racepokal, Fransk Vædder Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder chinchilla 3,1 379,0
Racepokal, Stor Chinchilla Svend Møller, Kokkedal Stor Chinchilla chinchilla 1,0 94,5
Racepokal, Stor Sølv Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,3 286,0
Racepokal, Blå Wiener Jørgen Andersen, Tjele Blå Wiener blå 1,2 284,0
Racepokal, Californian Gunner Sørensen, Skals Californian sort 1,3 378,5
Racepokal, Engelsk Vædder Tanja Horn, Dianalund Engelsk Vædder kappetegnet, sort 0,1 94,0
Racepokal, New Zealand Red Hans C. Andersen, Skibby New Zealand Red ræverød 1,3 378,5
Racepokal, Wiener Mattias Gustavsson, Vara, S Wiener hvid, blåøjet 3,1 379,5
Racepokal, Angora Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 1,2 285,5
Racepokal, Fuchs Ellen Christiansen, Ruds Vedby Fuchs hvid, rødøjet 3,0 285,5
Racepokal, Satin Svend Erik Nielsen, Løgstrup Satin elfenben 1,2 284,0
Racepokal, Rex Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 3,0 287,0
Racepokal, Lille Rex Graham Allan, Nibe Lille Rex otter, sort 1,2 282,5
Racepokal, Bourgogne Knud M. Jensen, Børkop Bourgogne gulrød 2,2 379,5
Racepokal, Hvid Land Svend Møller, Kokkedal Hvid Land hvid, rødøjet 1,3 380,5
Racepokal, Belgisk Hare Kenn Toftegaard, Bjerringbro Belgisk Hare vildtrød 3,0 285,5
Racepokal, Isabella Anna Lise Sørensen, Skals Isabella isabella 2,2 379,0
Racepokal, Japaner Benny Garly, Rødkærsbro Japaner sort/rødgul 3,1 376,5
Racepokal, Rhinsk Schecke Jens Jørgen Nørgaard, Struer Rhinsk Schecke sort/rødgul 3,0 284,0
Racepokal, Sallander Bastian Bech, Rønne Sallander sallander 1,3 379,5
Racepokal, Thyringer Erik Jensen, Jerslev J Thyringer madagascar 1,2 285,0
Racepokal, White Niels J. Møller, Farsø White sort 0,1 94,0
Racepokal, Alaska Niels Hansen, Åkirkeby Alaska sort 2,2 380,5
Racepokal, Lille Tysk Schecke Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 3,1 376,0
Racepokal, Lille Tysk Vædder Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 3,1 379,5
Racepokal, Beige Jesper Tranberg, Rønne Beige beige 0,1 94,0
Racepokal, Lille Chinchilla Helge Jensen, Vamdrup Lille Chinchilla chinchilla 0,3 284,5
Racepokal, Lille Egern Doris Jensen, Hjørring Lille Egern gråblå 3,0 284,0
Racepokal, Marburger Egern Michael Ostermann, Slangerup Marburger Egern gråblå 1,2 282,5
Racepokal, Perle Egern Kresten Holst, Nykøbing M. Perle Egern vildtblå 1,3 377,0
Racepokal, Engelsk Schecke Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 2,2 378,0
Racepokal, Lille Havana Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Havana brun 0,3 284,0
Racepokal, Hollænder Anette Jensen, Viborg Hollænder sort 1,2 284,0
Racepokal, Lux Bastian Bech, Rønne Lux rødbrun/gråblå 2,2 378,0
Racepokal, Sachsengold Jørn Thomsen, Svendborg Sachsengold rødorange 2,2 377,5
Racepokal, Schwarzgrannen Kim Kjøller, Rønne Schwarzgrannen schwarzgrannen 3,1 378,0
Racepokal, Lille Sølv Aage Pedersen, Frederikshavn Lille Sølv blå 1,3 379,0
Racepokal, Tan Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,2 285,5
Racepokal, Lille Wiener Lars Sørensen, Odense SV Lille Wiener blå 0,3 281,0
Racepokal, Zobel Bent Jensen, Hemmet Zobel brun 3,0 285,5
Racepokal, Ørestad Bent Jensen, Hemmet Ørestad hvid, rødøjet 0,1 94,5
Racepokal, Russer Jette Garly, Rødkærsbro Russer sort 0,3 282,0
Racepokal, Dværg Vædder Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,3 379,5
Racepokal, Dværgschecke Klaus T. Nielsen, Løgumkloster Dværgschecke sort 1,3 378,5
Racepokal, Løvehoved Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 2,2 377,5
Racepokal, Hermelin Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 3,1 381,0
Racepokal, Dværghare Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, brun 2,2 376,0
Gruppevinder, Kæmperacer Nicklas Aase, Horsens Tysk Kæmpeschecke sort 1,0 95,0
Gruppevinder, Store racer Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,1 96,0
Gruppevinder, Afvigende hårstruktur Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 1,0 96,0
Gruppevinder, Mellemstore racer Erik Jensen, Jerslev J Thyringer madagascar 1,0 95,5
Gruppevinder, Små racer Bent Jensen, Hemmet Zobel brun 1,0 95,5
Gruppevinder, Dværgracer Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 1,0 96,0
Chinchillaklubben, Stor Chinchilla Svend Møller, Kokkedal Stor Chinchilla chinchilla 1,0 94,5
Chinchillaklubben, Lille Chinchilla Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 3,1 378,5
Chinchillaklubben, Chin, andre racer Eva Sørensen, Rudkøbing Dværg Vædder chinchilla 1,3 377,5
Kæmpeklubben, Bedste han Jens Åge Jensen, Kalundborg Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 94,5
Kæmpeklubben, Bedste hun Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,0
Kæmpeklubben, Bedste 1,2 Jens Åge Jensen, Kalundborg Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 282,0
Schecke/Hollænderklubben, Bedste kollektion Anette Jensen, Viborg Hollænder sort 2,2 378,0
Schecke/Hollænderklubben, Jubilæumspokal Jens Jørgen Nørgaard, Struer Rhinsk Schecke sort/rødgul 1,0 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Bedste han Jens Jørgen Nørgaard, Struer Rhinsk Schecke sort/rødgul 1,0 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Bedste hun Gunner Sørensen, Skals Californian sort 0,1 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Tysk Kæmpeschecke Nicklas Aase, Horsens Tysk Kæmpeschecke sort 1,0 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Californian Gunner Sørensen, Skals Californian sort 0,1 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Rex Ela Nørgaard, Struer Rex dalmatiner, sort/gul 0,1 94,0
Schecke/Hollænderklubben, Rhinsk Schecke Jens Jørgen Nørgaard, Struer Rhinsk Schecke sort/rødgul 1,0 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Engelsk Schecke Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 1,0 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Hollænder Jørgen Larsen, Horsens Hollænder japaner, blå/gulrød 1,0 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Lille Tysk Schecke Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 1,0 94,0
Schecke/Hollænderklubben, Russer Jette Garly, Rødkærsbro Russer sort 0,1 94,0
Schecke/Hollænderklubben, Hermelin Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin hotot, sort 1,0 95,0
Schecke/Hollænderklubben, Dværgschecke Klaus T. Nielsen, Løgumkloster Dværgschecke sort 0,1 94,5
Rexklubben, Gjølpokalen Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 3,0 287,0
Rexklubben, Bedste resultat tegnede Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 0,1 95,0
Rexklubben, Bedste 6 Rex-pokalen Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 5,1 571,5
Rexklubben, Bedste resultat Lille Rex Maria Gullestrup, Herfølge Lille Rex castor 3,0 282,0
Rexklubben, Jubilæumspokal          
Den danske Vædderkaninklub, Bedste han Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder chinchilla 1,0 95,0
Den danske Vædderkaninklub, Bedste hun Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,0
Den danske Vædderkaninklub, Bedste chin Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder chinchilla 3,0 284,5
Den danske Vædderkaninklub, andre farver Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 0,1 95,0
Den danske Vædderkaninklub, LTV Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 3,1 379,5
Den danske Vædderkaninklub, LTV andre farver Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 3,1 379,5
Den danske Vædderkaninklub, Husumpokalen Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,0 95,0
Dværgkaninklubben, Bedste stamme Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 1,2 285,0
Dværgkaninklubben, Bedste 2,4 Karl Sørensen, Thisted Hermelin hvid, rødøjet 0,1 95,5
Dværgkaninklubben, Bedste ungdomsmedlem Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 189,5
Dværgkaninklubben, Bedste 2ér ungdomsmedlemmer Michael G. Nielsen, Bylderup Bov Dværg Vædder sort 1,1 188,0
Dværgkaninklubben, Bedste veteran Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 1,0 95,0
Dværgkaninklubben, Bedste Hermelin Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 1,0 96,0
Dværgkaninklubben, Bedste Dværg Vædder Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,0
Dværgkaninklubben, Bedste Dværghare Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, brun 1,0 95,0
Dværgkaninklubben, Bedste Løvehoved Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 0,1 94,5
Dværgkaninklubben, Farvede Hermeliner Egon Simonsen, Frederikshavn Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 189,5
Dværgkaninklubben, Tegnede Hermeliner Jørgen Knudsen, Tilst Hermelin zobel, blå 1,1 191,0
Dværgkaninklubben, Hvide Hermeliner Christian Kristensen, Aså Hermelin hvid, rødøjet 1,1 190,0
Dværgkaninklubben, Farvede Dværg Væddere Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 189,5
Dværgkaninklubben, Tegnede Dværg Væddere Gitte Holst-Kruse, Glostrup Dværg Vædder japaner, sort/hvid 1,1 189,5
Dværgkaninklubben, Afvigende hårstruktur Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 1,1 189,0

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2016 - Senior

1 Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex, castor 570,5
2 Lissy Søndergaard, Viborg Stor sølv, sort 570,5
3 Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex, hvid rødøjet 570
4 Niels Hansen, Aakirkeby Alaska, sort 570
5 Jørn T. Schmidt, Bevtoft Alaska, sort 568,5
6 Karl Sørensen, Thisted Hermelin, hvid rødøjet 568,5
7 Poul Beith Jensen, Hjørring Tan, sort 567,5
8 Bent Jensen, Hemmet Dværgvædder, brun zobel 567,5
9 Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille tysk vædder, Vildtgrå kt. 567
10 Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin, vildtgrå 566,5
11 Aage Pedersen, Frederikshavn Lille sølv, blå 566
12 Egon Karstens, Viborg Engelsk Scheche, sort 566
13 Kim Kjøller, Rønne Lille sølv sort 566
14 Jytte Christensen, Aså Hermelin, vildtgrå 566
15 Egon Severinsen, Frederikshavn Lille havana, brun 566
16 Kenn Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk hare, vildtrød 566
17 Egon Simonsen, Frederikshavn Hermelin, vildtgrå 566
18 Erik Jensen, Jerslev Thyringer, madagascar 565,5
19 Bodil og Anton Damn, Struer Hermelin, zobel, blå 565
20 Christian Kristensen, Aså Hermelin, hvid rødøjet 565
21 Malene Nielsen, Silkeborg Satin, Isabella 565
22 Egon Simonsen, Frederikshavn Hermelin, hvidrødøjet 565
23 Jan Pedersen, Aabybro Rex, chin 564,5
24 Benny Garly, Rødkærsbro Lille chinchilla, chin 564,5
25 Anette Jensen, Viborg Hollænder, sort 564,5
26 Svend Erik Nielsen, Løgstør Satin, elfenben 564,5
27 Esben Midtiby, Ringkøbing Wiener, vildtgrå 563,5
28 Jan Pedersen, Aabybro Rex, castor 563,5
29 Torben Vernersen, Hobro Dværgvædder, vildtdgrå 563,5
30 Jens Kjøller, Rønne Engelsk Scheche, sort 563,5
31 Jørn Lysgård Thomsen, Svendborg Sachsengold, rødorange 563,5
32 Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin, hotot sort 563,5
33 Per Rathenburg-Frandsen, Rødding Lille chinchilla, chin 563
34 Thomas Hougaard Jensen, Tåstrup Hermelin, sort 562,5
35 John Jensen, Rønne Tan, sort 562,5
36 Jette Garly, Rødkærsbro Russer 561,5
37 Henrik Moesgaard Sørensen, Randers Fransk vædder, vildtgrå 556,5

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2016 - Junior

1 Mikkel Ulrich Andersen, Løkken Dværgvædder, vildtgrå 379
2 Mikkel Midtiby, Ringkøbing Dværgvædder, madagascar 376,5
3 Søren Sørensen, Randers Lille sølv 376
4 Michael Günther Nielsen, Bov Dværgvædder, sort 373,5
5 Michell Pedersen, Nr. Alslev Satin, vildtgrå - vildtsort 371
6 Søren Sørensen, Randers Lille chinchilla, chin 283,5

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2016 - Double

1 Lissy Søndergaard & Poul Erik Søndergaard Stor sølv, sort & Rex, castor 760,5
2 Lars Andersen & Karl Sørensen Alaska sort & Hermelin rødøjet 758
3 Carsten Laursen & Kristian M. Kristensen Lille sølv & Rex 757
4 Kaj Thaysen & Klaus F. Nielsen Angora, hvid rødøjet & Dværg Schecke 756,5
5 Kim Kjøller & Nikolai Høyer Schwarzgrannen & Lille Tysk Vædder 756,5
6 Jørn Schmidt & Bent Ernstsen Hermelin vildtgrå & Hermelin hvid rødøjet 756
7 Egon Karstens & Jørgen Larsen Engelsk Scheche, sort & Hollænder japaner 755
8 Paul Beith Jensen & Erik Jensen Tan, sort & Thyringer 755
9 Bent Jensen & Bent Knudsen Zobel brun & Dværghare 755
10 John Jensen & Niels Hansen Tan sort & Alaska 755
11 Ole Jakobsen & Egon Severinsen Fransk Vædder & Lille Tysk Vædder 755
12 Mogens Hollensen & Mikkel Ulrick Andersen Tan sort & Dværgvædder vildtgrå 754,5
13 Christian Kristensen & Jytte Christensen Hermelin hvid rødøjet & Hermelin vildtgrå 754,5
14 Egon Simonsen & Jens Jensen Hermelin vildtgrå & Hermelin hvid rødøjet 754,5
15 Peder Emil Hansen & Esben Midtiby Blå wiener & Wiener, vildtgrå 754
16 Jens Kjøller & Kim Kjøller Engelsk Scheche, sort & Lille Sølv, vildtgrå 754
17 Bent Schou Jensen & Benny Garly Angora & Japaner 754
18 Egon Severinsen & Aage Pedersen Lille Havana brun & Lille Sølv blå 753,5
19 Søren Dalsgaard & Torben Christensen Russer & Tan, sort 753
20 Jørn Lysgård Thomsen & Jørgen Egelund Sachengold & Dværgvædder vildtgrå/kappategnet 753
21 Kenn Mikkelsen & Svend Erik Nielsen Belgisk Hare & Satin elfenben 753
22 Ejvind Sørensen & Per Søndergård Lille havana & Tan Sori 752,5
23 Ivan Rasmussen & Lars Sørensen Fransk Vædder & Wiener hvid blåøjet 751,5
24 Thomas Hougaard Jensen & Carsten Philipsen Hermelin & Hvid Land rødøjet 751,5
25 Henrik Sørensen & Søren Sørensen Fransk vædder vildtgrå & Lille sølv sort 748,5
26 Susanna Kristensen & Poul Erik Kristensen Rhinsk Schecke & Hermelin 748,5
27 Jørn Schmidt & Ellen Christiansen Alaska sort & Fuchs, hvid rødøjet 663
28 Søren Moesgaard Sørensen & Jette Garly Lille chinchilla & Russer, sort 658
29 Lindy Jensen & Jette Søndergård Tan sort & Dværgvædder, vildtgrå 657,5
30 Nikolai Høyer & Gitte Hoffmeister Lille tysk vædder & Dværgvædder 657,5

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2016 - Fremavlscenterdysten

1 Svend Møller, Vejenbrød stammen Hvid Land 380,5
2 Lissy Søndergaard, Tranebær stammen Stor Sølv 380,5
3 Poul Erik Søndergaard, Katmose stammen Rex castor 380
4 Kenn T. Mikkelsen, Vestermark stammen Belgisk Hare 380
5 Niels Hansen, Tulipanvej stammen Alaska 379,5
6 Nikolai Høyer, Lille Tysk Vædder 378,5
7 Christian Kristensen, Aså stammen Hermelin 378,5
8 Peder Emil Hansen, Finderup stammen Blå Wiener 378
9 Bodil og Anton Dam, Ølby stammen Hermelin 378
10 Egon Karstens, Rismark stammen Engelsk Schecke 377,5
11 Egon Severinsen, Bangsbo stammen Lille Havana, brun 377,5
12 Erik Piihl, Bjert stammen Hollænder sort 376,5
13 Esben Midtiby, Oksfeld stammen Wiener 376
14 Søren Sørensen, Kristian stammen Lille Sølv 376
15 Lars Sørensen, Holmstrup stammen Wiener, hvid blåøjet 376
16 Svend Erik Nielsen, Mollerup stammen Satin, elfenben 376
17 Carsten Laursen, Kastanie stammen Lille Sølv 376
18 Per Rathenburg-Frandsen, Bojsnap stammen Lille Chinchilla 376
19 Lars Sørensen, Moselund stammen Rex 375,5
20 John Jensen, Østerled stammen Tan 375,5
21 Poul Erik Kristensen, Pecasus stammen Hermelin Hotot sort 375,5
22 Søren Sørensen, Moesgaard Junior stammen Lille Chinchilla 283,5
23 Helle J. Mathiasen, Søby stammen Stor Chinchilla 278

 

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2016

1 Sydfyn og Øerne 947
2 Hjørring Kaninavlerforening 946,5
3 Vesthimmerland Racekaninforening 946,5
4 Midt- og Vestsjællands Kaniner 946
5 Morsø-Thy Kaninavlerforening 946
6 Hillerød- / Hørsholm-Lyngby Kaninavlerforening 945,5
7 Bornholms Racekaniner 945,5
8 Frederikshavn Kaninavlerforening 945
9 Ringkøbing-Ulfborg-Vemb Kaninavlerforening 943,5
10 Sydvestfynsk Racekaniner 940,5
11 Odense Kaninavlerforening 939,5